Outsourcing logistyczny – Logistyka dla esklepów i marketplaces.

Pojęcie choć obcobrzmiące, dobrze znane z definicji dla tych, którzy korzystają z idei funkcjonowania tego terminu.

Chcąc zobrazować całość zamysłu danego pojęcia warto wyszczególnić z niego pojedyncze słowa, które składają się na jednomyślną, praktyczną całość. Outside nie znaczy nic innego jak na zewnątrz, zewnętrzny. Pierwszy, składowy element procesu outsourcingu. Resource, zasób, zasoby, które są wykorzystywanym przedmiotem w myśl omawianego terminu. Finalnie pochylamy się nad using, równie ważnym w swej prostocie procesie, bez którego nie było działania, ruchu i obrotu spraw. Rozkładając dane pojęcie na części pierwsze  nie możemy uważać, iż któreś słowo tworzące całość jest ważniejsze od drugiego. Każdy element jest tak samo istotny, aby pojęcie outsourcingu mogło tworzyć spójną definicję, praktyczną w zastosowaniu.

Czym jest outsourcing?

Czym zatem ono jest? Niczym innym jak wykorzystywaniem zewnętrznych zasobów, a w działaniu firm, które na co dzień funkcjonują na wielu obszarach związanych ze swoją branżą, oznacza to zlecanie części obowiązków biznesowych, firmom zewnętrznym specjalizującym się w danej dziedzinie. Zapewne pojawia się pytanie w głowie, jakie to zadania można powierzyć innej firmie, która ma być odpowiedzialna za dane zadanie mojej firmy. Takich, zadań, obowiązków może być wiele.  Warto zaznaczyć, że outsourcing nie polega na jednorazowym zleceniu pracy innej firmie. Jego fenomen polega na długofalowej współpracy. Pozwoli ona na wypracowanie między dwoma biznesami wspólnego, precyzyjnego działania na danym obszarze, a chęć odniesienia sukcesu na tym polu będzie tak samo ważna dla obu stron.

Gdzie może być wykorzystywany outsourcing?

Zagadnienie, które aby istniało musi być w nieustannym praktykowaniu, działaniu.Dlatego też, znajduje ono swe zastosowanie w obszarach, które nie funkcjonują w myśl projektu.Nie mają określonego deadlinu. Muszą być ciągłe, posiadające swoje rozdziały, podrozdziały, aby móc w nich zastosować zewnętrzne zasoby.

Nikogo nie zdziwi fakt, że obowiązkiem każdej firmy jest prowadzenie księgowości. Przy jednoosobowej działalności, tajniki księgowości jest się w stanie opanować. Jednak przy prowadzeniu przedszkola, kawiarni, biznesu artystycznego itp. żaden właściciel nie chce zaprzątać sobie głowy rachunkami. Ma wystarczająco wiele innych spraw, których musi doglądać osobiście. Zleca więc, zajmowanie się księgowością firmie, która się w tym specjalizuje. To jest właśnie outsourcing!

Kolejnym obszarem, który często jest zlecany do wykonywania na zewnątrz to logistyka.Dział będący siecią niezliczonych połączeń kontrahentów, transakcji, informacji, jednostek, zespołów.Biznes opierający się na w dużej mierze na sprzedaży wysyłkowej czyli sklepy on-line w dużej mierze wykorzystują zalety outsourcingu. Osoby, które po wciśnięciu „Kupuję i Płacę” przez konsumenta, są w pełnej gotowości do przygotowania zamówienia, mają wiele pracy związanej z jakością, starannością i budowaniem dobrej opinii o marce. Dokładanie obowiązku wysyłki, śledzenia, ewentualnego szukania danej przesyłki w przypadku zmiany jej trasy, jest sprawą, którą w zupełności można a nawet powinno się zlecić firmie zewnętrznej.Firmy kurierskie posiadają już wielu klientów tego typu. Przez co już są na wysokim poziomie świadczenia swoich usług, a dziać się może tylko lepiej.

Przykładem może być zakup własnoręcznie wykonywanej biżuterii przez osobę, która rozwija się artystycznie, oddaje się w pełni swojej pasji, którą przekuła w biznes. Produkty handmade, cechują się tym, a przez to są jeszcze bardziej wyjątkowe, że czas realizacji takiego zamówienia z pewnością się wydłuży. Klient dokonując takiej transakcji, w pełni się na to zgadza i ma tego świadomość. Jednakże nie chce, aby czas otrzymania już wykonanej, unikatowej biżuterii wydłużył się przez wysyłkę, którą właściciel firmy musiał samodzielnie zrealizować. Do uniknięcia tego typu sytuacji firmy kurierskie posiadają dobrze wypracowane schematy swojej pracy. Jednym z nim jest konfekcjonowanie towaru. To właśnie te czynności jak  odpowiednie pakowanie, etykietowanie, zajmowanie się kodami kresowymi, które pozwalają na zidentyfikowanie paczki w procesie logistycznym.

Konfekcjonowanie towaru to część składowa fulfilmentu, czyli kompleksowej obsługi wysyłkowej.W taka usługę wchodzi już nie tylko pakowanie przesyłek, lecz także ich magazynowanie, śledzenie, zajmowanie się reklamacjami czyli zwrotami przesyłek.

Taki rodzaj outsourcingu logistycznego pozwala również na duże oszczędności w firmie, która sprzedaje towar. Rachunki za wykorzystanie powierzchni magazynowej są wystawiane na zasadzie zajmowanego miejsca przez towar, a nie całej powierzchni, którą w innym przypadku należałoby wynajmować i opłacać w całości. Również na większą skalę wysyłkową są do tego niezbędne programu do tego przeznaczone. Koszt takiego narzędzia jest już wliczony w usługę, która jest świadczona przez firmę zewnętrzną. A dla przedsiębiorcy to kolejny duży zaoszczędzony wydatek.

Zalety oddelegowywania części obowiązków własnego biznesu, firmom zewnętrznym.

Znany jest już schemat działania outsourcingu. Przykładami jest codzienność wielu firm, ale należy powiedzieć głośno i wyraźnie coś na temat zalet omawianego pojęcia, bo jest ich nie mało.

Kwestia związana z oszczędnościami finansów została już wyjaśniona i z pewnością broni się samodzielnie.  Tak samo jest w przypadku zaoszczędzonego czasu, który można wykorzystać na poświecenie większej uwagi swoim pracownikom, innym działom w firmie, których zlecać się nie powinno na zewnątrz. Dodatkowy czas można również zainwestować w rozwój przedsiębiorstwa i doskonalenie jego funkcjonowania.

Wykorzystywanie outsourcingu w swojej firmie może stać się jej atutem, w momencie nawiązywanie nowej współpracy np. z dostawcami materiałów, które są niezbędne do prowadzenie sprzedaży.

Firma, która korzysta z outsourcingu logistycznego to firma nowoczesna, skupiająca się na swoich atutach, myśląca przedsiębiorczo. Dla wielu, sprawą istotną jest stawianie sobie priorytetów w sowim działaniu.

Dzięki outsourcing sprawy ważne, nie są zaniedbywane a właściciel takiego przedsiębiorstwa jest postrzegany w jaśniejszym świetle.

Nie ma Świata idealnego. W parze z zaletami są i wady.

Mówiąc o rzeczach ważnych nie należy przedstawiać ich w samych superlatywach. Tego typu sprawy, również mają swoje mankamenty. Czy outsourcing je ma? Oczywiście. Jednak nie należy ich mierzyć na skali i stawiać najwyższej noty za ich wady. Outsourcing to pojęcie łączące nie tylko zasoby firm, ale również zasoby ludzkie. Do stworzenia połączenia pomiędzy dwoma biznesami, które jedno dla drugiego będzie wykonywało zlecenia, stoją osoby tworzące te schematy. Jest możliwość zorganizowania spotkania dlatego też ważne jest, aby wykorzystać te spotkania na rozmowę, research, zebranie informacji nt. danej firmy.

Firma, która już funkcjonuje zapewne ma  swoich klientów, ich też warto zapytać o opinię. Należy się upewnić czy obowiązki, które chcemy powierzyć komuś z zewnątrz zostaną wykonane w myśl osobistych standardów, a jeśli nie, to należy poznać standardy drugiej strony, bo mogą okazać się jeszcze bardziej dopracowane.

To pozwoli również na krytyczną analizę wyników i podjęcie odpowiedniej decyzji. Należy dążyć do podjęcia jak najlepszej decyzji, w której zawrzemy wszystkie za i przeciw. Będziemy mieć zaufanie do firmy, która będzie miała dostęp do danych poufnych, pozwoli na równe kontrolowanie pracy i jej wyników. Koszty również są ważne, ale nie należy się kierować tylko chęcią zaoszczędzenie jak największej sumy, bo możemy stracić o wiele więcej.

Oblicz koszt obsługi zamówień

Aby skorzystać z kalkulatora wprowadź ilość wysyłek miesięcznie, średnią wagę wszystkich paczek i wybierz kraj, w którym chcesz sprawdzić stawki. Następnie podaj adres www swojego sklepu lub aukcji (np. na allegro) i kliknij “Oblicz”.  Wejdź na swoją skrzynkę pocztową i znajdź wiadomość z tytułem “Kalkulator Fulfillment“. 

Jeżeli przesyłki są wysyłane do kilku krajów, prosimy o ponowne użycie kalkulatora, wpisując kolejną nazwę kraju.