Wypełniacze do paczek – niezbędnik w wysyłkach e-commerce

W ostatnim czasie branża kurierska cieszy się coraz większą popularnością. Nadawanie i odbieranie paczek stało się dla wielu osób codziennością. Z badań wynika, że najczęściej zamawiane są ubrania, obuwie, akcesoria, czy kosmetyki. Wysłanie paczki to także świetny sposób na zrobienie prezentu osobie, która mieszka daleko lub której nie możemy odwiedzić osobiście. Większość przesyłek nie wymaga szczególnej uwagi podczas ich transportu. Zdarza się jednak, że zamawiamy lub wysyłamy przedmioty, takie jak: perfumy, książki, płyty, dzieła sztuki, a także różne delikatne, czy nawet szklane elementy wystroju naszych domów lub sprzęt elektroniczny. Tego typu cenne lub kruche towary nie mogę być narażone na żadne uszkodzenia. Nadawca zobligowany jest więc, by odpowiednio zabezpieczyć zawartość paczki. W innym wypadku kurier może odmówić przyjęcia przesyłki. Istnieje też prawdopodobieństwo uszkodzenia przekazywanych elementów. Dlatego tak ważne jest pieczołowite zabezpieczenie.

Jak wybrać odpowiedni wypełniacz?

Dzięki ogromnemu rozwojowi rynku e-commerce wiele firm stara się, by nadawana przesyłka “cieszyła oko”, a samo rozpakowywanie jej stanowiło nie lada przyjemność. Dla coraz większej grupy ludzi ważne staje się także życie w zgodzie z naturą, z tego też względu wybierają ekologiczne zamienniki opakowań, gdy tylko istnieje taka możliwość. W celu zabezpieczenia transportowanych produktów częstym rozwiązaniem są różnego rodzaju wypełniacze do paczek, których asortyment jest naprawdę szeroki. Możemy pokusić się o te zrobione własnoręcznie lub zaopatrzyć się w profesjonalne, często atestowane opakowania. Rodzaj wypełnienia zależny jest od kształtu, kruchości i wagi przedmiotu, który chcemy ochronić, a także od budżetu, którym dysponujemy. Ważne są też indywidualne upodobania. Co sprawdzi się najlepiej? Co będzie najefektowniejsze? Ekologiczne alternatywy? Poniżej znajdziesz przydatne zestawienie.

Najpopularniejsze rodzaje wypełnień:

Folia bąbelkowa

To z pewnością jedna z najpraktyczniejszych i najpopularniejszych form zabezpieczania produktów. Można owinąć nią w zasadzie wszystko. Również cenne, delikatne przedmioty. Jest lekka, wytrzymała i wodoszczelna. Chroni to dodatkowo transportowane elementy przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Niewątpliwym atutem folii bąbelkowej jest możliwość jej wielokrotnego użytku. Warto o tym pamiętać, ponieważ recykling folii jest wyjątkowo skomplikowany. Niestety, nierozważnie wyrzucone “bąble” przez długi czas mogą negatywnie wpływać na środowisko. Atutem opisywanego opakowania jest możliwość dopasowania go do każdego w zasadzie kształtu i rozmiaru, co wpływa na uniwersalność.

Poduszki z powietrzem

Poduszki stanowią najtańsze, profesjonalne rozwiązanie wypełnienia paczki. Ich możliwości są jednak ograniczone. Poduszki wypełnione powietrzem nie nadają się bowiem do ochrony ciężkich przedmiotów lub tych z ostrymi krawędziami. Mogłyby szybko ulec zniszczeniu i przestać spełniać swoje funkcje. Świetnie sprawdzają się jednak podczas przewożenia np. lekkiej i kruchej porcelany. Przeważnie nadają się do ponownego użytku, a materiały, z których są produkowane zazwyczaj pochodzą z recyklingu. Niewątpliwym atutem poduszek jest fakt, że nie wpływają na wagę przesyłki.

Chipsy styropianowe

To drobne styropianowe kawałki, kształtem przypominające chrupki kukurydziane lub chipsy. Z łatwością dopasowują się do kształtu zawartości paczki, wypełniając każdą wolną przestrzeń, dzięki czemu bardzo dokładnie zabezpieczają przesyłkę. Nie powinno się ich jednak stosować w przypadku sprzętów elektronicznych, ponieważ poprzez pocieranie, powodują wytwarzanie elektryczności statycznej, co może negatywnie wpłynąć na transportowaną elektronikę. Chipsy styropianowe ciężko się recyklinguje i pomimo możliwości wykorzystywania ich  ponownie, rzadko dostają drugie życie, ponieważ zajmują sporo miejsca, a ich przechowywanie może być problematyczne.

Formy styropianowe

Tworzone specjalnie pod wymiar formy styropianowe są zdecydowanie najbezpieczniejszym rozwiązaniem w transporcie i przechowywaniu sprzętu elektronicznego, ponieważ całkowicie go unieruchamiają. Są lekkie, ale trudne w recyklingu. To też jedna z najdroższych form zabezpieczenia.

Ekologiczne rodzaje wypełnień:

Papier pakowy

Papier do wypełniania paczek w 100% pochodzi z recyklingu. Dostępny jest w różnych wersjach: na rolce, w arkuszach i w kartonie. Świetnie sprawdza się przy zabezpieczaniu wielu produktów w jednej paczce, łatwo się formuje i wygląda estetycznie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zgniata się bardziej niż pozostałe wypełniacze i należy użyć go stosunkowo dużo by całkowicie stłumić ewentualne uderzenia i skutecznie unieruchomić produkt. Papier pakowy jest praktyczny, estetyczny i w pełni poddawany recyklingowi.

Papier nacinany

To ekologiczna alternatywa folii bąbelkowej. Po rozciągnięciu tworzy strukturę przestrzenną przypominającą plastry miodu. Jest elastyczny, dzięki czemu daje efekt folii stretch – jedna warstwa przylega z łatwością do drugiej, bez problemu dopasowuje się też do kształtu zawartości paczki. Papier można w prosty sposób oderwać w dowolnym miejscu od reszty rolki, a wypełniona nim zawartość paczki wygląda naprawdę efektownie. To dobre rozwiązanie do pakowania leków, kosmetyków, czy akcesoriów fryzjerskich. Oczywiście w pełni poddawany jest recyklingowi.

Flopak

To ekologiczna alternatywa styropianowych chipsów. Świetnie wypełnia wszystkie wolne przestrzenie w paczce. Jest lekki, antystatyczny i biodegradowalny. Wytwarzany jest na bazie składników pochodzenia roślinnego, a podczas jego produkcji nie są emitowane do atmosfery dwutlenek węgla i freon. Można go rozpoznać po charakterystycznym, zielonkawym odcieniu. Rozpuszcza się w wodzie, co ułatwia szybkie “pozbycie się go”, gdy nie mamy miejsca na jego przechowywanie. Należy jednak pamiętać, że wypełniona flopakiem paczka nie może być narażona na nieodpowiednie warunki atmosferyczne, przede wszystkim wilgoć.

Skropak

Ten piankowy wypełniacz wykonany jest ze spienionego polistyrenu, jest więc produktem ekologicznym i w pełni biodegradowalnym. Dobrze stabilizuje i unieruchamia towar, wypełniając wszystkie szczeliny paczki. Jego miękka struktura pozwala na wypełnianie przesyłek z drobną elektroniką czy też szkłem, ponieważ nie pozostawia żadnych rys, ani osadu. Zalecany jest również do zabezpieczania przedmiotów z ostrymi brzegami. Skropak to produkt bardzo lekki, nie wpływa więc na wagę paczki. Może zostać ponownie użyty. Podobnie jak flopak – rozpuszcza się w wodzie, nie jest więc kłopotliwy w utylizacji.

Sizzlepak

Produkt jest w 100% ekologiczny i szybko ulega biodegradacji. Cechuje go wytrzymałość i odporność na zniszczenia. Dobrze zabezpiecza nawet najcięższe przedmioty. Jego dodatkowym atutem jest atrakcyjny wygląd. Dobrze wkomponują się w niego wina, produkty żywnościowe, kosmetyki i rękodzieło. Wadą sizzlepaku jest niestety pył, który po sobie pozostawia. Musimy uwzględnić to przy planowaniu opakowania naszej przesyłki. Nie każdy bowiem produkt, np. elektronika, może mieć styczność z pyłem.

Ecoloki

To produkt wytworzony z papieru kraftowego, całkowicie biodegradowalny i zdatny do recyklingu. Pomimo swojej lekkiej struktury jest wytrzymały, a także wydajny, ponieważ kilogramowa paczka pozwala wypełnić 150 l przestrzeni. Jego atutem jest niezwykle atrakcyjny wygląd. Paczka zawierająca ekoloki jako zabezpieczenie zyskuje naturalny, budzący zachwyt charakter. To wypełnienie świetnie sprawdza się w przesyłanych prezentach, wykorzystywane jest także przez producentów win, serów, kosmetyków, czy rękodzieła. Doskonale sprawdza się przy przesyłkach reklamowych.

Wełna drzewna

Pozyskiwana jest “przy okazji” obróbki drewna i stanowi jeden z ostatnich etapów procesu. Zazwyczaj powstaje z drzew iglastych, najczęściej świerków i do jej wyprodukowania potrzebna jest specjalna maszyna strugająca, dzięki której wióry otrzymują określony długi i wąski kształt. Wełna drzewna dobrze sprawdza się podczas zabezpieczania szkła i porcelany. Jest produktem całkowicie przyjaznym środowisku, nie zawiera żadnych substancji chemicznych i towarzyszy jej żywiczny zapach lasu. Jest lekka, nie pyli, może zostać ponownie użyta. Wypełniona nią paczka wygląda naturalnie i bardzo estetycznie.

Ciekawostki:

 1. Flopak całkowicie rozpuszcza się w wodzie, więc gdy nie chcecie go trzymać w domu – możecie spuścić go w toalecie. Genialne!
 2. Folia bąbelkowa została opracowana przez dwóch inżynierów już w 1957 roku. Oczywiście matką wynalazków była potrzeba!
 3. Skropak można rozpuścić w wodzie i podlać nim kwiatki. Zyskamy naturalny nawóz.
 4. Wełna drzewna może pełnić funkcje akustyczne i izolacyjne, jest ekologiczną alternatywą styropianu.
 5. Jeżeli chcesz szybko nadać paczkę, a nie kupiłeś wypełnienia możesz poszukać w domu:
 • papieru do pieczenia /szarego papieru do pakowania
 • porwanych gazety
 • resztek folii
 • starych ubrania
 • ścinki tkanin
 • trociny
 • papier z niszczarki
 • porwane kartony
 • korki od wina

Oblicz koszt obsługi zamówień

Aby skorzystać z kalkulatora wprowadź ilość wysyłek miesięcznie, średnią wagę wszystkich paczek i wybierz kraj, w którym chcesz sprawdzić stawki. Następnie podaj adres www swojego sklepu lub aukcji (np. na allegro) i kliknij “Oblicz”.  Wejdź na swoją skrzynkę pocztową i znajdź wiadomość z tytułem “Kalkulator Fulfillment“. 

Jeżeli przesyłki są wysyłane do kilku krajów, prosimy o ponowne użycie kalkulatora, wpisując kolejną nazwę kraju.